top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תנועם

עצמאית או שכירה?


כדאי להיות עצמאית או שכירה?


האם המהפך מתאים לכל אחת? ואם כן אז איך מתחילים?


אז עבדתי בבית מלון מאוד גדול באילת, שרתתי לקוחות, פתרתי בעיות ואפילו קודמתי - אפשר להגיד שעשיתי את העבודה שלי מצוין, את זה אף אחד לא יכול לקחת ממני.


אבל (וזה אבל גדול) לא הרגשתי שלמה, לא הרגשתי שהקריירה שלי הולכת לאן שאני רוצה (ענף המלונאות) ודי התבאסתי לקום כל בוקר, תחושה שהרבה אנשים יכולים להזדהות איתה. עכשיו, אני לא אומרת שכל מי שמתבאס לקום לעבודה צריך להיות עצמאי, אבל זו הייתה אחת מהנורות האדומות שהזהירו אותי שהחיים שלי לא בכיוון הנכון.


אבל מה הכיוון הנכון? השתחררתי מהצבא יותר מבולבלת ממה שהייתי כשהתגייסתי ולא החלטתי מה אני רוצה לעשות בחיים. אז עשיתי את הדבר היחיד שיכולתי לחשוב עליו והלכתי לעשות מועדפת. עברתי הרבה דברים מאז שהגעתי, על חלקם אפשר לקרוא בספר שאני כותבת, אבל בסופו של דבר מצאתי אדם אחד שהאמין בי וראה בי את מה שאני עדיין לא ראיתי. הוא ראה מה אני שווה וזה עודד אותי לחלום בגדול ולהגיע (בסופו של דבר) למסקנה שעבודה כשכירה לא מתאימה לי ושהחלום שלי הוא לכתוב ולהיות סופרת. אגב, עשיתי אבחון מקצועי שעזר לי לראות את התכונות החזקות שלי וכיוון אותי, באופן מאוד כללי, לכיוון הכתיבה.


אז אחרי שהבנתי שאני רוצה להיות עצמאית, הייתי צריכה לשאולי את עצמי כל מני שאלות:

  • מה הכי יעניין אותי לעשות?

  • עבודה מהבית או מול אנשים?

  • כמה כסף אני צריכה להרוויח?

  • האם אני בנויה לזה?

השאלה האחרונה אולי תהיה לא כל כך ברורה לחלק מהאנשים, אבל להיות עצמאית לא מתאים לכל אחת. את צריכה להקים את עצמך כל בוקר, ליצור לעצמך שגרת עבודה פרודקטיבית, לעמוד ביעדים (שאת מציבה לעצמך), לשלם מיסים וביטוחים למיניהם באופן עצמאי, להוציא קבלות וכו'. אני יכולה להגיד שגם היום, אחרי כמעט שנתיים כעצמאית, אני עדיין לא שולטת במאה אחוז בכל התחומים, אבל אני לומדת, מנסה והכי חשוב - אני מודעת לקושי שלי. אני יודעת מה החולשות והחוזקות שלי ואני יושבת ומכריחה את עצמי לשבת ולכתוב, גם כשבא לי להתחבר לשארית חיי לנטפליקס.


אם את עדיין קוראת אני מניחה שלא הפחדתי אותך יותר מדי וקריירה כעצמאית עדיין די מושכת אותך, אז אספר לך איך אני התחלתי. קודם כל, כדי להיות עצמאית את חייבת להיות עוסק רשום, זאת אומרת שהמדינה צריכה להכיר בך כעסק, כדי שתוכלי להוציא קבלות ובעצם לעבוד עם לקוחות ולקחת כסף. את צריכה לפתוח תיק בביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה - או לעשות כמוני ולשלם לרואה חשבון שיעשה את זה בשבילך. אותו רואה חשבון גם יעשה עבורך את הדו"ח השנתי, עליו נדבר יותר מאוחר.


חשוב לי לציין שאני נחשבת לפרילנסרית והתהליך קצת שונה עבור עסקים, כמו בעלי מסעדות לדוגמה.


אז פתחתי עוסק והמדינה רואה אותי כפרילנסרית. מה עכשיו? אה נכון! צריך לקוחות.
בתור כותבת תוכן ומתרגמת מתחילה, הגעתי לאתר פרילנסרים גדול שנראה Xplace, האתר הזה חשף בפני כמות גדולה מאוד של משרות פוטנציאליות ולקחות (שעם חלקם אני עובדת עד היום). התחלתי כמובן עם תמחור ברצפה, אבל התחלתי לעבוד והרווחתי כסף, משהו שלא חלמתי שאני אגיע אליו, בטח שלא כל כך מהר. אז נכון, עוד לא הרווחתי את המשכורת שעשיתי במלון ועבדתי קשה, אבל הרגשתי ניצוץ של מימוש עצמי, שאני עושה משהו שהוא רק שלי וגם די נהניתי לכתוב, גם אם זה היה על חומרי בניין.


הזמן עבר, שיפרתי את היכולות שלי בכל חודש שעבר, נכנסתי לקבוצות וקהילות של עצמאיות וכותבי תוכן, עשיתי קורס של אחד הכותבים שאני הכי מעריכה בתחום ושיניתי את התמחור שלי. תמחור, גליתי, הוא עניין מאוד חמקמק. יש עצמאיים שעובדים (או ככה הם טוענים) במחירים שלא יכולתי לדמיין, בעוד אחרים נשארו, גם אחרי שנים של עבודה, לא רחוק מהתמחור שאני התחלתי איתו.


ברוב הפעמים, לקוחות יעדיפו לשלם לכם כמה שפחות - אז אתם לא יכולים לצפות מהם לקבוע כמה שווה העבודה שלכם (כמו שעושים שכירים). אתם צריכים להבין כמה התוצר שלכם שווה ואם הוא לא שווה מספיק, אתם צריכים להתמקצע, להשתפר וללמוד עד שהוא יהיה שווה כמה שאתם מצפים לקבל עבורו.


אז אחרי שהגעתי לתמחור הנכון עבורי, התחלת לבחור את הלקוחות הנכונים. בהתחלה, עבדתי עם כל אדם שהיה מוכן לשלם לי, גם אם הנושא לא עניין אותי בכלל. הייתי צריכה להרוויח כסף ולהצמיח את העסק, אז לא יכולתי להרשות לעצמי להיות יותר מדי בררנית. אבל אחרי שהרווחתי מספיק בכל חודש וכבר לא הייתי תלויה באף אחד, התחלתי לבחור לי פרויקטים שמעניינים אותי, פרויקטים שהעשירו אותי והיו לי מהנים לכתיבה.


בסופו של דבר, עבודה לא אמורה להיות כיף - אבל לפי דעתי, היא צריכה להעשיר אתכם ולעניין אתכם, בין אם אתם עצמאיים ובין אם אתם שכירים.


תהליך ההפיכה לעצמאית היה לא פשוט והדרך לא ברורה וישרה כמו שהיא אצל הרבה מהשכירים, אבל אני יכולה להגיד שעבורי כל המאמץ היה שווה את זה ואני ממשיכה ללמוד דברים חדשים כמעט כל יום. מוזמנים ומוזמנות ליצור איתי קשר בכל שאלה (;

76 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page